business logo

Xbox 360 - Naprawa

Cena:
Reballing układu CPU/GPU: 190zł
Wymiana mostka SOUTHBRIDGE: 160zł
Naprawa napędów po niewłaściwej modyfikacji: od 50zł


Konsole Xbox 360 naprawiam od 2008 roku, sprzęt ten znam praktycznie na wylot. Oferuję kompleksowy serwis Xbox 360, naprawiam niemalże wszystkie usterki pojawiające się w tych urządzeniach. Wymieniam lasery, silniczki oraz oferuję wiele innych usług związanych z konsolami Xbox 360. Korzystam z oryginalnych części zamiennych.


RROD
Podstawową, najbardziej znaną usterką konsol Xbox 360 jesr RROD (Red Ring Of Death - czerwony pierścień śmierci). Usterka ta powstaje przez przegrzanie najczęściej układu graficznego (GPU), nieco rzadziej w skutek przegrzania procesora (CPU). Szczególnie narażone na tą usterkę były konsole produkowane do września 2007 roku (płyta główna Xenon i Zephyr), gdzie do produkcji GPU i CPU wykorzystywano proces technologiczny 90nm. Układy te pobierały bardzo dużo energii oraz wydzielały duże ilości ciepła, co w połączeniu z kiepskim układem chłodzenia powodowało liczne usterki. Nieco poprawioną, jednak nadal awaryjną wersją były konsole produkowane do września 2008 roku (płyta główna Falcon i Opus), w których zmniejszono pobór energii oraz zastosowano mniejszy proces technologiczny. Praktycznie bezawaryjne stały się dopiero konsole oparte o płytę główną Jasper, gdzie CPU i GPU produkowane były w procesie technologicznym 65nm. Usterkę RROD można naprawić na dwa sposoby: poprzez reballing lub wymianę procesora graficznego na nowy.

Pierwsza opcja nie daje gwarancji całkowitej naprawy usterki. Poza uszkodzonymi połączeniami pomiędzy płytą główną a układem scalonym często uszkodzeniu ulegają również połączenia pomiędzy rdzeniem układu a obudową układu (laminatem). Podczas procesu reballingu wymieniane są jedynie spoiwa łączące układ scalony z płytą główną, nie ma możliwości naprawy połączeń rdzenia. Dlaczego więc reballing przywraca konsolę do życia? Ponieważ podczas wylutowania, nakładania nowego spoiwa lutowniczego oraz ponownego wlutowania układu całość nagrzewana jest do wysokiej temperatury. Połączenia pomiędzy rdzeniem a obudową układu ulegają roztopieniu, dzięki czemu ulegają chwilowej naprawie. Niestety na skutek wcześniejszego przegrzania układu spoiwo jest utelenione i wypalone, przez co po pewnym czasie połączenie zostaje przerwane a konsola wyświetla RROD (zazwyczaj usterka powraca w czasie do kilku miesięcy, choć zdarzają się przypadki że usterka nie wraca). Cena reballingu konsoli Xbox 360 w moim serwisie to 180zł. Usługa ta wykonywana jest na profesjonalnej stacji lutowniczej BGA, z wykorzystaniem wysokiej jakości chemii i spoiw lutowniczych. Jeśli jakiś serwis oferuje tę usługę znacznie taniej, to najprawdopodobniej wykorzystywany jest do tego amatorski sprzęt. Często pseudo-serwisy wykonują tzw. reflow czyli podlanie układu topnikiem (specjalny płyn) a następnie układ wygrzewany jest opalarką lub nawet cała płyta wkładana jest do piekarnika, tak aby spoiwa się roztopiły na chwilę się połączyły. W takiej sytuacji konsola (o ile w ogóle się włączy) podziała może kilka dni. W takiej sytuacji temperatura układu i płyty głównej nie jest w żaden sposób kontrolowana, a taka "usługa" może całkowicie uszkodzić konsolę. W przypadku stacji lutowniczej całość kontrolowana jest komputerowo a efekt i jakość jest nieporównywalnie lepsza. W przypadku konsol Xbox 360 na reballing udzielam 1 miesiąca gwarancji.

Uszkodzony Mostek
Uszkodzenie mostka (SB) w większości przypadków spowodowane jest amatorskim "grzebaniem" w konsoli, przeważnie podczas próby przeróbki napędu. Awaria ta objawia się na różne sposoby: tacka napędu sama się wysuwa lub zasuwa, konsola sama się uruchamia, konsola nie widzi napędu. Wystarczy, niewielkie zwarcie przewodów zasilających napęd aby trwale uszkodzić mostek. Najczęściej usterka ta pojawia się w sytuacji, gdy podczas próby przeróbki napędu zasilany był on z płyty głównej konsoli, a nie z wykorzystaniem specjalnego zasilacza. Usterkę tę można usunąć jedynie wymieniając mostek konsoli. Cena wymiany mostka na nowy w moim serwisie to 160zł. Na usługę udzielam rocznej gwarancji.

Bad Drill
Usterka powstała poprzez zbyt głębokie wiercenie lub wiercenie w niewłaściwym miejscu chipa w napędach 16D4S w celu odblokowania go do programowania. Awarię można usunąć poprzez wymianę elektroniki na nową (oryginał lub specjalnie zaprojektowany zamiennik firmy Team Xecuter), lub poprzez wymianę chipa na nowy w uszkodzonej elektronice. W przypadku pierwszej opcji, o ile przed zbyt głębokim przewierceniem chipa zczytany został klucz napędu, cena wynosi 50zł + koszt elektroniki napędu. W przypadku drugiej opcji cena za wymianę chipa wynosi 130zł. W sytuacji, jeśli nie posiadasz klucza napędu, a z uszkodzonego chipa nie ma możliwości odczytania klucza, do kosztów należy doliczyć usługę RGH i odzyskanie klucza z płyty głównej konsoli.


Źle przerobiony napęd
W przypadku źle zaprogramowanego napędu, który niewidoczny jest w oprogramowaniu lub nie chce się przełączyć w Vendor Mode, o ile posiadasz wcześniej zapisany klucz cena za naprawę = cena przeróbki LT. Jeśli nie posiadasz klucza należy doliczyć cenę za odzyskanie klucza z płyty głównej.


Jeśli Twoja konsola uszkodzona jest w inny, nieopisany powyżej sposób skontaktuj się ze mną a na pewno pomogę. Wymieniam również lasery, silniczki napędu oraz oferuję różne usługi związane z konsolami gier.