business logo

Czyszczenie układu chłodzenia

Cena:
Czyszczenie z wymianą past: 80-150zł, dodatkowa wymiana termopadów: 30-80zł


  Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzeń procesorów, chipsetu oraz kart graficznych zarówno w laptopach jak i komputerach stacjonarnych jest przegrzanie. Pod wpływem wysokiej temperatury połączenia wewnątrz układu scalonego bądź połączenia pomiędzy układem a płytą główną komputera ulegają uszkodzeniu, przez co komputer przestaje poprawnie funkcjonować.

Najczęstszą przyczyną takich sytuacji jest niedrożny układ chłodzenia. Objawia się to głośniejszą niż zwykle pracą komputera, nagrzaną obudową laptopa, zawieszaniem się komputera lub jego samoczynnymi restartami. Praca komputera w zbyt wysokiej temperaturze znacznie skraca żywotność podzespołów! Mocne obciążenie procesora lub karty graficznej bez sprawnego układu chłodzenia może doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia! Zaleca się, aby raz do roku dokładnie wyczyścić wnętrze komputera z kurzu i zanieczyszczeń, w szczególności należy zwrócić uwagę na wiatraki oraz radiatory. W przypadku mocno zakurzonych komputerów i laptopów nie wystarczy sprężone powietrze lub odkurzacz, ponieważ nie jest on w stanie dokładnie usunąć całości kurzu z układu chłodzenia. W przypadku laptopów, wdmuchiwanie sprężonego powietrza  może doprowadzić do oderwania się dużego, gęstego kłębka kurzu, który może dostać się pomiędzy łopatki wentylatora i go zablokować, powodując odwrotny efekt niż zamierzony.

Oferuję kompleksowe czyszczenie komputerów stacjonarnych i laptopów. Gwarantuję, że układ chłodzenia będzie doprowadzony do idealnego stanu. W przypadku laptopów, cena za czyszczenie zależy od umiejscowienia układu chłodzenia. W przypadku części laptopów, chłodzenie znajduje się tuż pod dolną pokrywą, do którego bardzo łatwiej się dostać. Niestety w niektórych laptopach chłodzenie umiejscowione jest w trudno dostępnym miejscu, przez co zachodzi konieczność kompletnego rozebrania urządzenia oraz wyciągnięcia płyty głównej laptopa. W takim wypadku cena za czyszczenie jest nieco wyższa. Czyszczenie komputerów oferuję w następujących cenach:

- Komputer stacjonarny (w tym: procesor, zasilacz, grafika) - 80zł

- Laptop - 80-150zł (w zależności od budowy laptopa)

Polecam również wymianę pasty termo-przewodzącej, która z czasem ulega zużyciu. Pasta termo-przewodząca jest to specjalna substancja o wysokiej przewodności cieplnej, która ma na celu wypełnienie szczelin pomiędzy radiatorem a procesorem, dzięki czemu ciepło wydzielane przez procesor jest znacznie lepiej odbierane przez radiator. Stosuję jedynie pasty wysokiej jakości, między innymi: Arctic Silver 5, Geil GC Extreme oraz wiele innych. Nie stosuję tanich, silikonowych past!

- Wymiana termopadów: cena czyszczenia + 30-80zł (w zależności od ilości i grubości termopadów)